EURACTIV Slovensko Vás srdečne pozýva na 7. ročník konferencie s názvom Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky. Podtitulom tohtoročnej konferencie je „Dekarbonizácia európskej ekonomiky: ďalších päť rokov“.
Konferencia sa uskutoční 12. a 13. novembra 2024. Prvý deň konferencie bude zložený z dvoch prezenčných diskusií a okrúhleho stola v konferenčnej miestnosti EINPARK (Einsteinova 33, Bratislava). Počas druhého dňa konferencie sa uskutoční jedna online diskusia prostredníctvom platformy Zoom. Celý program konferencie nájdete nižšie.
V prípade záujmu sa, prosím, registrujte na tomto linku. Počet miest na prvom dni konferencie je obmedzený.
PROGRAM
Predchádzajúcich päť rokov vytvárala EÚ pravidlá a politiky, ktoré majú zabezpečiť dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Nasledujúce roky budú o ich zavádzaní do praxe, v niektorých prípadoch revízii. Politické priority predstaví nová predsedníčka/predseda Európskej komisie už pri svojom nástupe, ich presadenie závisí od politickej rovnováhy v Európskom parlamente a pozíciách členských krajín.
REGISTRÁCIA – 9:00-9:30
PANEL 1 | DEKARBONIZÁCIA SLOVENSKEJ A EURÓPSKEJ EKONOMIKY: ĎALŠÍCH PÄŤ ROKOV
Utorok, 12. november 2024 | 9:30 – 11:00 | EINPARK, Bratislava
Zelená transformácia ekonomiky vstupuje plne do implementačnej fázy. Napĺňanie zelených cieľov má byť kombinované s udržaním konkurencieschopnosti a sociálnou udržateľnosťou opatrení. Pre efektívne využitie existujúcich nástrojov je optimálne hľadanie synergií medzi európskymi a národnými progamami.
Jedným z pilierov európskej dekarbonizačnej politiky je systém obchodovania s emisiami. Čakajú ho výrazné zmeny, vrátane konca bezplatných povoleniek, rozšírenie na nové sektory. Zároveň Únia zavádza tzv. uhlíkové clo, ktoré má európske firmy ochrániť pred neférovou konkurenciou z tretích krajín.
- Aké sú kľúčové iniciatívy Európskej komisie pre dekarbonizáciu ekonomiky v najbliších piatich rokoch a ako sa k nim stavia Slovensko?
- Sme pripravení využiť finančné nástroje, ktoré majú pomôcť znížiť sociálne bremeno, či posilniť konkurencieschopnosť priemyslu prechádzajúceho zelenou transformáciou?
- Aký efekt bude mať zavedenie tzv. uhlíkového cla, špecificky v kombinácii s plánovanými reformami systému obchodovania s emisiami?
Do diskusie prijali pozvanie:
- JOZEF HAJKO, podpredseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti (KDH)
- MIROSLAV KIRAĽVARGA, prezident, Republiková únia zamestnávateľov
- PETER BALÍK, bývalý minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
- VLADIMÍR VAŇO, hlavný ekonóm, GLOBSEC
Diskusiu bude moderovať RADOVAN GEIST, vydavateľ portálu EURACTIV Slovensko.
PANEL 2 | AKO SA SLOVENSKÝ PRIEMYSEL PRIPRAVUJE NA BUDÚCNOSŤ? CESTA K NULOVÝM EMISIÁM A TECHNOLOGICKÉ DILEMY
Utorok, 12. november 2024 | 11:15 – 12:45 | EINPARK, Bratislava
Slovenský priemysel čaká v nasledujúcich rokoch implementácia kľúčovej európskej klimatickej legislatívy, ktorá ho má priviesť k nulovým emisiám v roku 2050. Z hľadiska času a nákladov je to veľká výzva pre energeticky náročné a emisne intenzívne odvetvia.
Podmienkou úspešnej dekarbonizácie je vytvorenie dopytu po nízkouhlíkových/bezemisných materiáloch, ktoré používajú vo výrobe. Podobne ako ďalšie technológie znižovania emisií, ako je výroba čistého vodíka, zachytávania a ukladania uhlíka (CCS) a využívania uhlíka (CCU) či recyklácie surovín, si vyžadujú rozsiahle investície. Otvorenou ostáva otázka, ktorá technológia bude v jednotlivých odvetviach nakoniec prelomová, takže priemyslu chýba jasný obchodný prípad.
Problémom sú aj vysoké prevádzkové náklady na výrobu ekologickejších produktov. Tie sú často vyššie ako pri tradičných technológiách, keďže ceny elektriny a palív s nízkym obsahom uhlíka ako je zelený vodík alebo biometán sú v Európe vysoké. Chýba tiež trh so zelenými výrobkami, ktorý je podmienkou, že sa investície do znižovania emisií priemyslu aj vrátia.
Dlhý cyklus investícií do ťažko dekarbonizovateľných sektorov si tiež vyžaduje predvídateľnosť pravidiel, ktorá znižuje rizikovosť investícií.
- Aké sú naliehavé potreby priemyslu, aby mohol pokračovať v investíciách do znižovania emisií?
- Ako naštartovať trhy so zelenými vstupmi pre priemyselných zákazníkov v Európe a na Slovensku?
- Ako zabezpečiť prístup k cenovo dostupnej zelenej energii a vodíku?
- Ako udržať, resp. zvyšovať konkurencieschopnosť a odolnosť európskeho (chemického) priemyslu voči Spojeným štátom a Číne a zároveň investovať do dekarbonizácie?
- Ako firmy rozmýšľajú pri zavádzaní nových technológií na podporu dekarbonizácie?
Do diskusie prijali pozvanie:
- IVAN ŠTEFUNKO, poslanec NR SR a podpredseda Progresívneho Slovenska
- KRISTÍNA MOJZESOVÁ, riaditeľka Odboru výdavkových politík a hodnotenia vplyvov, Inštitút environmentálnej politiky MŽP SR
- IVAN STAŇA, Country Manager, BASF Slovensko
- TOMÁŠ BESEDA, riaditeľ New & Sustainable Businesses, Slovnaft
- MATÚŠ MIŠÍK, docent a analytik európskej energetickej politiky, Katedra politológie UK v Bratislave
Diskusiu bude moderovať IRENA JENČOVÁ, senior editorka portálu EURACTIV Slovensko.
OBED – 12:45-13:45
PANEL 3 | OKRÚHLY STÔL: EURÓPSKY SKOK V TEPELNÝCH ČERPADLÁCH – AKO HO MÔŽE VYUŽIŤ SLOVENSKO?
Utorok, 12. november 2024 | 13:45 – 15:00 | EINPARK, Bratislava
Hoci tepelné čerpadlá zaznamenali minulý rok pokles predaja na Slovensku aj v Európe, ukrajujú si čoraz väčší podiel na trhu oproti fosílnym palivám. Európska únia ich podporuje, lebo sú vysoko účinnou a čistou technológiou vykurovania, znižujú účty za energie v domácnostiach a zlepšujú energetickú nezávislosť Európy. Ich význam ešte stúpne v roku 2027, odkedy si domácnosti priplatia za emisie z vykurovania, čo predraží fosílne palivá. Nejde tu však iba o úsporu peňazí a emisií. Slovensko sa za posledné roky stalo vo výrobe tepelných čerpadiel európskym lídrom, čo vytvára príležitosti pre rozvoj domácej ekonomiky, tvorbu zelených pracovných miest a rozvoj a výskumu a vývoja.
- Akú úlohu môžu zohrať tepelné čerpadlá v ozeleňovaní vykurovania a chladenia na Slovensku? Prečo by Slovensko malo podporovať implementáciu tejto technológie?
- Aké príležitosti predstavujú pre slovenskú ekonomiku, zamestnanosť, výskum a vzdelávanie?
- Koľko tepelných čerpadiel sa bude na Slovensku vyrábať a aké priame pracovné miesta vytvára tento priemysel?
- Ako v súčasnosti fungujú/nefungujú dotačné programy a prečo? Aké sú dôsledky nepredvídateľnosti dotačných programov pre ľudí a pre firmy?
Do diskusie prijali pozvanie:
- VLADIMÍR OROVNICKÝ, prezident, Slovenský zväz pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá
- ZDENĚK ČECH, vedúci tímu ekonomických analýz, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
- JURAJ NOVÁK, riaditeľ odboru energetickej a surovinovej politiky, Ministerstvo hospodárstva SR
- MICHAL ILOVIČ, riaditeľ Odboru legislatívy, metodológie a vzdelávania, Slovenská inovačná a energetická agentúra
- SIMONA ŠIMKOVÁ LIŠTIAKOVÁ, energetická právna poradkyňa, Spoločnosť ochrany spotrebiteľov
Diskusiu bude moderovať IRENA JENČOVÁ, senior editorka portálu EURACTIV Slovensko.
PANEL 4 | ZELENÁ TRANSFORMÁCIA FIRIEM V PRAXI: VÍŤAZI A VÝZVY
Streda, 13. november 2024 | 9:00 – 10:30 | online, Zoom
Prechod firiem na udržateľný model podnikania už nie je už len otázkou ich dobrého mena, ale aj zárukou ich budúceho prežitia. Firmám pri ich ozeleňovaní pomáhajú európske peniaze aj podpora členských štátov. Európska komisia počíta, že zelenú tranformáciu Európy naštartuje súkromný kapitál. Prístup firiem k výhodným pôžičkám na znižovanie emisií však bude záležať na tom, ako zvládnu nové legislatívne povinnosti v oblasti zodpovedného podnikania – ESG, teda Environmentálne, Sociálne a Riadiace faktory (Environmental, Social, and Governance).
- Kto sú víťazi transformácie - ktoré sektory sú najúspešnejšie, ktoré firmy prešli najväčšími premenami? Kde zostávajú najväčšie rezervy?
- Ako dokážu firmy profitovať z dekarbonizácie a nových pravidiel ESG?
- Ako môžu firmy financovať svoju transformáciu (dotácie, eurofondy, výhodnejšie úvery, investície, EIB)? Ako finančné inštitúcie overujú, či firmy dodržujú zelené podmienky?
- Firmy majú záujem o zelenú energiu, na Slovensku však nové obnoviteľné zdroje pribúdajú len pomaly. Ako majú firmy dekrabonizovať svoju spotrebu?
Do diskusie prijali pozvanie:
- PETER KÖVÉR, viceprezident a manažér korporátnych klientov, ING
- ZUZANA KAPAROVÁ, vedúca kancelárie skupiny Európskej investičnej banky na Slovensku
- BRANISLAV BOŠÁK, technický produktový manažér YIT Slovakia a člen predstavenstva Slovak Green Building Council
- PETRA CSÉFALVAYOVÁ, spoluzakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky INCIEN
- KATARÍNA GAVALCOVÁ, vedúca oddelenia medzinárodných projektov, Slovak Business Agency
Diskusiu bude moderovať LUCIA LAUKOVÁ, editorka portálu EURACTIV Slovensko.
V prípade záujmu sa, prosím, registrujte na tomto linku. Počet miest na prvom dni konferencie je obmedzený.
PARTNERI KONFERENCIE: